5 najlepszych praktyk w mailach na święta

najlepsze praktyki w mailach na święta

Święta Bożego Narodzenia to czas, w którym odpowiednio zaplanowana komunikacja z klientem może przynieść imponujące efekty. Warto odpowiednio się do tego przygotować, ponieważ stawka w tej rozgrywce jest naprawdę wysoka. Sklepy w okresie przedświątecznym notują znaczny wzrost obrotów, a osiągane zyski często przewyższają całoroczny utarg.

Jedną z najczęściej wybieranych przez odbiorców form kontaktu z firmą jest mailing, co czyni go jednym z najbardziej skutecznych sposobów na świąteczną komunikację. W tej niezbyt skomplikowanej kreacji marketingowej możesz przedstawić swoją ofertę i zachęcić odbiorcę do zakupu. Niestety sama ich prezentacja nie wystarczy, by cieszyć się wzmożonym zainteresowaniem. Sprawdź najlepsze praktyki w mailach na święta, które podniosą efektywność Twojego mailingu.

1. Zaplanuj czas wysyłki maila

Efektywność komunikacji w marketingu w dużej mierze zależy czasu, w którym ją podejmujemy. Przed wysyłką maila warto zastanowić się nad tym, czy nasz przekaz trafia do odbiorcy w odpowiednim momencie.  Chcąc uzyskać jak najlepsze wyniki promocji świątecznych powinniśmy dowiedzieć się, jakie są zwyczaje zakupowe konsumentów przygotowujących się do tego okresu.

zakupy w okresie świątecznym

Raport: Zakupy świąteczne 2017 Deloitte

Zakupowy nastrój odbiorców rozpoczyna się w listopadzie, dlatego już wtedy warto rozpocząć przedświąteczną komunikację. Jak wynika z Raportu Zakupy Świąteczne 2017, w tym roku aż 23% badanych osób planuje zrobić zakupy już w listopadzie. Jest to zatem najlepszy moment na podjęcie komunikacji z potencjalnych klientem. Choć najwięcej osób deklaruje, że świąteczne zakupy zrobi w pierwszej połowie grudnia – mailing warto rozpocząć nieco wcześniej, aby stopniowo budować wyjątkową aurę świąt.

2. Zaproponuj ofertę specjalną

Oferta specjalna dla subskrybentów maila to rozwiązanie, które budzi pozytywne emocje i sprawia, że odbiorca czuje się wyjątkowo. Prezenty, które oferujemy w świątecznym mailingu mogą przybierać różną postać. Od niepublikowanych nigdzie indziej treści, poprzez kupony rabatowe do upominków wysyłanych wraz ze świątecznym zamówieniem. To, co wybierzecie zależy tylko i wyłącznie od Waszej branży, kreatywności i budżetu.

Pomysły na świąteczną ofertę specjalną:

  • atrakcyjna promocję, zniżka, kupon rabatowy
  • oferta ograniczona czasowo
  • kalendarz adwentowy
  • darmowa dostawa

Dodatkowym zabiegiem zachęcającym do skorzystania z oferty specjalnej jest stworzenie oferty ograniczonej czasowo. Jest to sposób, który wywołuje przyspieszoną reakcję, w obawie przed zakończeniem promocji. Ciekawym rozwiązaniem jest również stworzenie kalendarza adwentowego. 

 

ATRAKCYJNA PROMOCJA

5 najlepszych praktyk w mailach na święta 1

5 najlepszych praktyk w mailach na święta 2

 

OFERTA CZASOWA

5 najlepszych praktyk w mailach na święta 3

KALENDARZ ADWENTOWY

5 najlepszych praktyk w mailach na święta 4

 

5 najlepszych praktyk w mailach na święta 5

DARMOWA DOSTAWA

5 najlepszych praktyk w mailach na święta 6

 

3. Wykorzystaj możliwość zwiększenia bazy newslettera

Oferowanie specjalnej promocji to idealny moment na zwiększenie liczby subskrybentów newslettera. Warto wykorzystać tą okazję podczas wysyłki świątecznego mailingu.


Obecnie wysyłka newslettera nie cieszy się dobrą opinią wśród internautów. Wszechobecny spam sprawia, że użytkownicy niechętnie dzielą się swoim adresem mailowym. Sytuacja ta zmienia się jednak w momencie, kiedy mogą dostać coś w zamian. Przygotowując świąteczny mailing warto zachęcić odbiorcę do pozostawienia swoich danych lub stworzyć ofertę dostępną dopiero po zapisie do newslettera.

4. Wykorzystaj maile transakcyjne

Mail transakcyjny to przede wszystkim informacja o zawarciu transakcji i jej szczegółach. Po dotarciu na skrzynkę bardzo często zostaje otwarty w celu sprawdzenia poprawności danych. To doskonały moment na podjęcie dodatkowej komunikacji z odbiorcom. W mailu transakcyjnym możemy m.in. zaproponować produkt komplementarny, poprosić o opinię na temat sklepu bądź usługi lub zachęcić do kolejnego zakupu oferując zniżkę.

5 najlepszych praktyk w mailach na święta 7

 

5 najlepszych praktyk w mailach na święta 8

 

5. Pomysły i inspiracje na świąteczne prezenty

Znalezienie idealnych prezentów pod choinkę to nie lada wyzwanie. Wielu osobom sprawia to spory kłopot zarówno ze względu na brak pomysłu jak i permanentny brak czasu. Wykorzystaj mailing do zainspirowania swoich odbiorców i przedstaw im pomysły na prezent. Możesz przedstawić kilka propozycji skierowanych do konkretnych osób. Ustalając progi cenowe każdego z nich dodatkowo ułatwisz wybór odbiorcom.

Wykorzystaj mailing jako sposób na rozwiązanie problemu, jakim jest poszukiwanie prezentów w okresie przedświątecznym. Podając gotowe pomysły możesz być pewny, że zainteresujesz nie jednego odbiorcę Twojego maila.

5 najlepszych praktyk w mailach na święta 9

 

5 najlepszych praktyk w mailach na święta 10

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *