Co testować w newsletterze?

Co testować w newsletterze? 1

Newsletter to jedno z najpotężniejszych narzędzi online marketingu – umożliwia budowanie długotrwałych relacji i wielokrotne prezentowanie Twojej oferty raz pozyskanym subskrybentom. Niestety, niewiele firm wykorzystuje newsletter w sposób pozwalający czerpać z niego największe korzyści. Najczęstszym błędem jest brak optymalizacji wiadomości.

Aby osiągnąć najlepsze efekty, Twój newsletter wymaga ciągłej pielęgnacji i „dostrajania”. Na szczęście, wszystko da się przetestować – dzięki testom, możesz wybrać te wiadomości, które osiągają lepsze efekty, a co za tym idzie – zarobić więcej na każdym wysłanym mailingu.

Co testować w newsletterze?

Na dobrego maila składa się wiele pojedynczych elementów – od tematu, przez treść, do designu i call to action. O ile podstawowych elementów składowych jest kilka, przetestować można praktycznie każdy aspekt newslettera. Aby pomóc Ci wybrać te, których zmiana może potencjalnie dać najlepsze efekty, wybraliśmy 10 najważniejszych – i podpowiemy Ci, dlaczego właśnie na nie, powinieneś zwrócić szczególną uwagę:

 1. Temat newslettera i adres nadawcy.

Czyli to, co od razu rzuca się w oczy. Te dwa elementy wpływają na to, czy Twój email w ogóle zostanie otwarty. O tym, że nie powinieneś wysyłać newslettera od noreply@twojadomena.pl pewnie już wiesz. Dobrze jest też sprawdzić, czy Twoi odbiorcy lepiej zareagują na personalny, czy bardziej oficjalny adres nadawcy.

 • Treść

Dobór słów zaczyna się już w temacie maila. Treść zależeć będzie od tego, jak bardzo formalny jest to email, czy używasz personalizacji (i czy powinieneś jej używać) i tego, jaki jest cel wiadomości. Czy chcesz twardo sprzedawać, polepszyć relację, czy może przedstawić w mailu sposób rozwiązania problemu lub korzyści wynikające ze stosowania danego produktu?

 • Układ i kolorystyka

Układ treści w mailu nie powinien odciągać uwagi od najważniejszych elementów, takich jak call to action czy linki do Twojej strony (których liczbę też powinieneś przetestować). Czasami, zmiana koloru tła lub zastosowanie listowania, może znacząco wpłynąć na odbiór wiadomości.

 • Grafiki

Testowanie grafiki w mailach jest bardzo ważne – o ile nie powinieneś zupełnie z niej rezygnować (bo miałoby to negatywny wpływ na branding i odbiór Twojej marki), dobrze jest wiedzieć, kiedy powiedzieć „dość”. Zwłaszcza że niektóre badania jasno wskazują, że liczba grafik ma negatywny wpływ na CTR i konwersję. Oprócz liczby grafik, warto przetestować również ich rodzaj (np. zdjęcia produktów a zdjęcia osób z nich korzystających) i „alt tag” (tekst, który pojawia się w miejsce grafiki – co ma miejsce w wielu klientach pocztowych).

 • Rodzaj maili

Ten rodzaj testów jest przydatny, szczególnie jeżeli wykorzystujesz rozwiązania marketing automation. Warto przetestować, jaki rodzaj maila najlepiej sprawdza się po danym zdarzeniu. Przykładowo, jeżeli osoby w Twojej bazie zrezygnowały z zakupów w ostatniej chwili, dobrym pomysłem jest zweryfikowanie, czy lepszy efekt osiągnie zwykły email informujący ich o rezygnacji, czy też korzystniej będzie dorzucić zniżkę lub rabat.

 • Segmentacja

Podziału Twoich subskrybentów można dokonywać według wielu kategorii. Nie wszystkie segmentacje są konieczne i skuteczne. Testy pozwalają Ci przekonać się, czy dany podział faktycznie się sprawdza. Oczywiście, działają też w drugą stronę – pozwalają wybrać adresy, które wymagają dodatkowej segmentacji i większej indywidualizacji kampanii.

 • Czas wysyłki

To jeden z najważniejszych elementów, mających istotny wpływ na otwarcia maili (ale również na konwersję). W niektórych branżach maile mają wyższy wskaźnik otwarć (i konwersji) w dni robocze, podczas gdy w innych najlepiej sprawdzają się w weekendy lub wieczorami.

 • Call to action

Mocna zachęta do działania to podstawa, by nakłonić Twoich subskrybentów do dokonania zakupu i przejścia na Twoją stronę. Oprócz liczby i umiejscowienia CTA, warto przetestować ich treść oraz rodzaj (linki tekstowe czy przyciski, a także kolor i kształt tych ostatnich).

 • Zachęty i promocje

Przetestuj, jaki wpływ na sprzedaż (i zysk) mają nieoczekiwane (i oczekiwane – np. zapowiedziane kilka maili wcześniej) promocje i wyprzedaże, konkursy, kupony rabatowe, oferty specjalne (w tym tylko dla subskrybentów) i ograniczone czasowo – niektóre z nich, dobrze jest testować zwłaszcza z wykorzystaniem marketing automation.

 • Dodatki w mailach

W tej sekcji moglibyśmy pisać w nieskończoność. Do podstawowych dodatków, które warto przetestować, należą elementy pozwalające uzyskać dowód społeczny, takie jak testimoniale czy grafiki podkreślające bezpieczeństwo, osiągnięcia Twojej firmy lub jej przynależność do branżowych stowarzyszeń. Również recenzje, oceny i cena (lub jej brak) mogą mieć wpływ na CTR i konwersję.

Oprócz samych newsletterów, warto testować zmiany na landing page’u (ale to temat na co najmniej osobny post). Nie należy jednak robić tego jednocześnie – testując zmiany w mailach, pozostaw stronę docelową taką samą dla obu wiadomości.

Jak osiągnąć najlepsze rezultaty

Niestety, nie da się przetestować każdego elementu. To, co poddasz testom, będzie zależeć od celu Twojej kampanii oraz rodzaju maila. Co więcej, niektóre elementy (takie jak adres nadawcy) mogą zostać wykorzystane w wielu wiadomościach, podczas gdy temat ulega zmianie w każdej wiadomości. Aby mieć pewność, że dane zebrane w testach są rzetelne i precyzyjne, warto trzymać się kilku podstawowych zasad:

 • Testuj zawsze jeden element. Jeżeli sprawdzasz kolor przycisku CTA, nie zmieniaj nic więcej.
 • Wysyłaj wiadomość testową i kontrolną do dwóch grup o tej samej wielkości, w tym samym czasie. Staraj się, by grupa testowa była jak największa.
 • Testuj zawsze przed wysyłką do całej bazy.
 • Jeżeli dokonujesz dalszych zmian, upewnij się, że obie grupy testowe otrzymują odpowiednią wersję.
 • Trzymaj się wyników – nawet jeżeli Cię zaskoczą.

Zanim wyślesz wiadomość, upewnij się, że wszystko jest dopięte na ostatni guzik. Możesz również przetestować wygląd wiadomości na różnych urządzeniach, by mieć pewność, że klient pocztowy nie wpłynie znacząco na wyniki testów.

Mierzenie efektów

Jeżeli przy wysyłce maili korzystasz z gotowych narzędzi, wiele z nich daje Ci możliwość przeprowadzenia testów A/B. Najczęściej, po dokonaniu takiego testu, możesz dogodnie porównać najważniejsze współczynniki:

 • Otwarć (Open rate)
 • Klikalności (Click-through rate, CTR)
 • Konwersji

Nie zapomnij porównać konwersji. Jeżeli wzrosły otwarcia i CTR a spadła konwersja, może to oznaczać, że nowa wiadomość, pomimo większego zainteresowania, przynosi ostatecznie gorszy efekt.

Jeżeli nie korzystasz z gotowych narzędzi do testowania maili, w Internecie znajdziesz wiele serwisów, umożliwiających Ci przeprowadzenie wnikliwych testów A/B. Jeżeli jednak pragniesz skupić się na rozwoju swojego biznesu, możesz zlecić testowanie Twoich wiadomości nam. W Newsletterit, zjedliśmy zęby na testach – i chętnie wykorzystamy nasze doświadczenie w pracy z Tobą!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *