Czym dokładnie jest Marketing Automation i dlaczego powinieneś jak najszybciej wdrożyć to rozwiązanie w swojej firmie?

Czym dokładnie jest Marketing Automation i dlaczego powinieneś jak najszybciej wdrożyć to rozwiązanie w swojej firmie? 1

Marketing Automation – czym jest?

Narzędzia dostarczane dzięki mechanizmom działającym na zasadach automatyzacji marketingu umożliwiają wnikliwą analizę cech i zachowań obecnych oraz potencjalnych klientów. Analiza odbywa się dwojako:

 • analiza werbalna – poprzez informacje dostarczane wprost od klientów (np. wypełnianie formularzy – imię, nazwisko, zawód, firma, itp.)
 • analiza niewerbalna – monitoring działań online (analiza ruchów na stronie, konkretne zagadnienia, których poszukuje osoba, czas reakcji na wysłane maile)

Co to oznacza w praktyce? Zgromadzone dane będą wykorzystywane przez system do tworzenia komunikacji z klientami w sposób wysoce spersonalizowany, a co istotniejsze – zautomatyzowany.

Nowy wpis na blogu, śledzenie ilości pobrań materiałów ze strony, wysyłanie maili do zainteresowanych ofertą klientów, maile z podziękowaniem za zakup produktu, równolegle wysyłanie szeregu innych komunikatów, postowanie w social media, itp. Gdzie w tym wszystkim masz znaleźć czas na spotkania biznesowe czy rozwijanie firmy? Piętrzące się obowiązki związane z działaniami promocyjnymi naprawdę mogą pochłaniać gigantyczną ilość czasu. A przecież można to znacznie usprawnić.

Zastanów się też, jak myśli klient – czy jako konsument chciałbyś otrzymywać treści zupełnie niezwiązane z tematyką, którą aktualnie zgłębiasz? Często masz wrażenie, że wiadomości zostały skierowane mechanicznie do setek, jeśli nie tysięcy odbiorców? Bądźmy szczerzy – firma działająca w taki sposób nie zyskuje w Twoich oczach. Co innego, kiedy tworzy komunikację stworzoną pod Twoim kątem i sprawa, że przemycane w niej treści zainteresują właśnie Ciebie. Wówczas czujesz, że marka wie, jakie treści są dla Ciebie istotne i doceniasz to. W tym samym czasie firma znacznie zyskuje na Twoim zaufaniu, a finalnie najprawdopodobniej wybierasz jej produkt.

Dokładnie w ten sposób automatyzacja marketingu wspiera Twoją sprzedaż. Jakie są jej plusy?

 • zastępuje monotonne działania, dzięki czemu zyskujesz czas na ciekawsze i bardziej produktywne zagadnienia
 • precyzyjne targetowanie przyszłych i obecnych klientów
 • poprawa customer experience

To dopiero początek! Masz możliwość projektowania całych sekwencji interakcji ze swoimi odbiorcami, przez wielowątkowe i wielo-scenariuszowe kampanie. Wiemy, że na początku może wydawać się to skomplikowane, ale na pewno jesteś w stanie przytoczyć codzienne sytuacje i warianty postępowania podczas obcowania ze swoimi klientami. Zauważasz w nich pewne prawidłowości i podobieństwa. Dlaczego by tak nie wyróżnić powtarzających się mechanizmów i wesprzeć się automatyzacją? 😉

Dlaczego powinieneś wdrożyć Marketing Automation w swojej działalności?

Poniżej przedstawiamy szereg korzyści wynikający z wdrożenia Marketing Automation:

 1. Zdigitalizowany proces zakupowy konsumenta:
  Czy wiesz, że w momencie, kiedy dochodzi do spotkania ze sprzedawcą, klient tak naprawdę jest już w połowie procesu zakupowego? To oznacza, że pozyskał już wystarczające informacje nt. firmy, jej charakteru, cen, prześledził opinie na jej temat itp. Zgłębił to wszystko sam i nie oczekuje od sprzedawcy, że przedstawi mu to samo, co mógł przeczytać chociażby na stronie internetowej organizacji. Dzięki Marketing Automation możesz sprawnie docierać do swoich klientów na początku takiego researchu.

 2. Dzięki automatyzacji możesz badać, jak klienci korzystają z dostarczanych przez Ciebie treści na różnych etapach procesu zakupowego. Aby klient chciał pobierać kolejne i kolejne materiały musisz wnikliwie się temu przyglądać i analizować dotychczasowe zachowania. Po kilku takich interakcjach, wzrasta prawdopodobieństwo, że ostatecznie zgłosi się do Ciebie po usługę bo przedstawiłeś mu to, czego w danej chwili potrzebował.

 3. Personalizacja – konsumenci oczekują, że treści będą odpowiadały na ich konkretne potrzeby, a nie będą jedynie generycznie wyprodukowaną treścią jak opisaliśmy wcześniej. Dopasowane treści i łatwość w ich pobieraniu czy odczytywaniu skutkuje tym, że odbiorcy chętniej będą udostępniali Ci coraz większą ilości informacji o sobie, a Ty będziesz mógł to przełożyć na dopasowanie im odpowiedniego produktu.

 4. Możliwość wybadania większego prawdopodobieństwa sprzedaży na podstawie jakości leadów – na prostym przykładzie – jeżeli, ktoś pobrał od nas 2 e-booki i zapisał się na webinar to oznacza, że jest bardziej zaangażowany w naszą usługę od osoby, która jedynie zapisała się do newslettera. Tym samym, dzięki automatyzacji możemy rozgraniczyć takie grupy osób od siebie. Podczas rozmowy z klientem, Twoi handlowcy mają już komplet informacji na temat użytkownika i wiedzą, z jakimi materiałami zapoznał się klient i z jakimi potrzebami się zmaga.

 5. Tworzysz uporządkowaną, rozbudowaną i bogatą w informacje bazę kontaktową, gdzie widoczna jest cała historia wysłanych komunikatów, pobranych materiałów i wszystkich innych, dodatkowych informacji.

 6. Synergia kanałów komunikacji – komunikaty sprawnie możesz kierować z jednego zaplecza – mogą to być maile, smsy czy różnoraka komunikacja na stronie internetowej. Zarządzasz tym wszystkim w jednym miejscu, więc przykładowo możesz wyodrębnić grupę osób, która wykazała zainteresowanie przez reklamę w danym medium społecznościowym.

 7. Szerszy wachlarz możliwości w działaniach posprzedażowych – łatwiej zadbasz o to, by klient, który już raz skorzystał z Twoich usług ponownie wrócił po Twój produkt.

 8. Wiedza o swoim produkcie i usługach – możesz wysyłać ankiety lub zapytania, co da Ci cenny obraz tego, jak Twoja marka jest postrzegana i co ewentualnie możesz polepszyć lub usprawnić. Kto jak nie właśnie klient najlepiej oceni coś, z czego korzysta i na co wydał pieniądze?

 9. Kwestie RODO zabezpieczające dane i prywatność Twoich odbiorców.

 10. Możliwość planowania kampanii w różnym czasie i o różnych porach.

 11. Content Management – w obrębie Marketing Automation możesz wykorzystać narzędzia do planowania, tworzenia i publikację wszelkich rodzajów treści.

 12. Przejrzyste i szybkie raportowanie danych.

 13. Nie bądź w tyle! Konkurencja nie śpi i również przygląda się swoim odbiorcom stale usprawniając, rozbudowując i dopasowując swoją komunikację i ofertę.

Podsumowanie

Mając na uwadze wszystkie powyższe aspekty pozyskujesz cenne informacje, lepiej przyglądasz się swojemu odbiorcy, poznajesz go, wiesz o nim naprawdę wiele. Widzisz jakie są jego przyzwyczajenia, a także jak ewoluują. Możesz reagować i kreować swoją markę w czasie rzeczywistym.

Teraz pomyśl o tym, jak dużo czasu oszczędzasz dzięki automatyzacji. W pojedynkę, a nawet ze wsparciem kilkunastoosobowego zespołu nie uzyskałbyś aż tylu informacji o swoich użytkownikach. To potężna oszczędność czasu oraz uporządkowanie ogromu, stale zmieniających się informacji. Automatyzacja ułatwia pozyskiwanie leadów i śledzi ich rozwój. To ułatwienie, które holistycznie wspiera Cię na każdym etapie w biznesie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *