Jak dobrze zacząć relację z nowym subskrybentem? Top 10 najlepszych praktyk w mailach powitalnych.

Jak dobrze zacząć relację z nowym subskrybentem? Top 10 najlepszych praktyk w mailach powitalnych. 1

Powitanie nowej osoby na Twojej liście jest jednym z najważniejszych etapów obecności potencjalnego klienta w Twojej bazie mailingowej. Niestety, bardzo często jest to pierwszy i ostatni email otwarty przez Twoich subskrybentów. I o ile w niektórych przypadkach osoby podające Ci swój adres w ogóle nie są zainteresowane Twoim newsletterem (np. gdy zapisały się na Twoją listę wykorzystując zapasowy, „martwy” email, tylko po to, by dostać Twojego ebooka lub obiecany rabat), często przyczyną braku nawiązania więzi jest wiadomość powitalna, która zostaje zamknięta i zapomniana równie szybko jak została otwarta. Podobnie jak cały newsletter.

A przecież email to narzędzie do budowania przede wszystkim relacji – jeżeli Twój klient przekreśli Cię już na starcie, bardzo trudno będzie Ci odzyskać jego zaufanie. Zwłaszcza, jeżeli nie będzie chciał otworzyć Twojego maila. Poniżej przygotowaliśmy dla Ciebie listę 10 najlepszych praktyk, które warto wykorzystać w Twojej kampanii mailingowej. Oczywiście, nie wszystkie można zastosować jednocześnie, jednak oglądając poniższe przykłady, szybko zorientujesz się, że każdy z nich wykorzystuje kilka z wymienionych praktyk (kolorem niebieskim oznaczyliśmy omawianą część wiadomości):

  1. Poproś o potwierdzenie adresu email (tak zwany double opt-in).

potwierdzenie adresu email

Większość newsletterów, które subskrybujemy, wymagała od nas potwierdzenia naszego adresu. To bardzo dobra praktyka (w niektórych krajach, takich jak np. Kanada – wymagana przez prawo), pozwalająca zwiększyć dostarczalność i zmniejszająca ryzyko uznania Twoich maili za spam.

Niestety, bardzo często relacja z nowym subskrybentem kończy się już na etapie potwierdzenia maila – zwłaszcza gdy wiadomość z prośbą jest niejasna lub wygląda podejrzanie (wygenerowana automatycznie, niedostosowana do całości newslettera). By mieć pewność, że zbierzesz więcej potwierdzonych subskrypcji, warto w jasny sposób zachęcić do potwierdzenia wiadomości.

PS. Wszystkie pozostałe przykłady na tej liście to emaile, które otrzymaliśmy już po potwierdzeniu naszego adresu.

2. Podziękuj za zapis na newsletter. W prostych słowach doceń Twojego nowego subskrybenta i powiedz mu, czego może się spodziewać.

dziękuję za zapis na newsletterr

Często chcąc jak najszybciej przejść do sedna i przedstawić swoją ofertę lub przekazać subskrybentowi obiecany prezent lub rabat, zapominamy o najważniejszym – podziękowaniu. Nie musisz pisać od razu całych poematów – wystarczą proste słowa. Ważne, by były widoczne od razu po otwarciu wiadomości.

Doceń nową osobę w Twojej bazie – w końcu zaufała Ci i podzieliła się z Tobą swoim adresem email. Równie istotne jest poinformowanie nowego subskrybenta, czego może się spodziewać po Twoim newsletterze. Dzięki temu, osoby zapisane będą od razu wiedziały, czy chcą pozostać w Twojej bazie i czytać Twoje maile.

3. Daj obiecany prezent i poinformuj, jak użytkownik może go wykorzystać.

prezent dla subskrybenta newslettera

Jeżeli obiecałeś ebook, kupon rabatowy lub inny prezent w zamian za zapisanie się na Twój newsletter, daj go niezwłocznie – od razu w wiadomości powitalnej. Nie zapomnij o dodatkowych informacjach – np. terminie ważności kuponu rabatowego, instrukcji jak go wykorzystać i oczywiście call to action („wezwanie do działania” – każdego czytelnika należy zawsze jasno zachęcić, by wykonał oczekiwany ruch, np. przeszedł na Twoją stronę internetową).

4. Możesz również rozpocząć znajomość od niespodzianki.

niespodzianka dla subskrybenta newslettera

Oczywiście, nic nie stoi na przeszkodzie, by dać kupon rabatowy, nawet jeżeli wcale go nie obiecałeś. W powyższej wiadomości brakuje co prawda silnego call to action od razu po otrzymaniu kuponu (co zwiększyłoby szanse na jego realizację), ale użytkownik i tak doceni otrzymany prezent.

5. Pokaż subskrybentowi, że właśnie stał się częścią interesującej społeczności.

Przywitaj nowego subskrybenta w gronie czytelników newslettera. Ludzie pragną czuć się wyjątkowi, a jednocześnie pragną przynależności do grup społecznych. Powyższy przykład doskonale ilustruje tę zasadę, witając czytelnika w gronie „pasjonatów gotowania”.

6. Daj czytelnikowi możliwość niezwłocznego skorzystania z oferty.

Rabat dla nowego subskrybenta newslettera

Warto, po przywitaniu się z Twoim klientem, zachęcić go od razu do działania. Jeżeli zapisał się na Twojej stronie internetowej, a Twój email został wysłany automatycznie, wciąż jest zainteresowany Twoją ofertą – warto umożliwić mu szybki powrót na stronę. Wbrew pozorom, bardzo łatwo jest odbiorcy maila rozproszyć się i zapomnieć o tym, że miał wrócić do Twojego sklepu. Powyższy przykład doskonale pokazuje jasne (ale nie nachalne) call to action.

7. Użyj grafik podkreślających Twoją markę.

zaznacz swoją markę w newsletterze

Twój newsletter powinien być spójny z Twoją marką. Jeżeli Twoja marka jest kojarzona z elegancją, Twój newsletter musi być estetyczny. Wysokiej jakości zdjęcia lub grafiki idące w parze z wizerunkiem Twojej marki to doskonały sposób, by podkreślić przekaz w danej wiadomości, lub zaprezentować oferowane produkty i usługi.

8. Wykorzystaj moment, by pomóc Twojemu subskrybentowi się odnaleźć.

pomagamy subskrybentowi odnależć się w newsletterze

Pierwsza wiadomość to doskonały sposób, by wprowadzić użytkownika w świat Twojej firmy. Zwłaszcza jeśli Twój produkt i zagadnienia z nim związane są złożone. W powitalnej wiadomości warto podlinkować do najważniejszych podstron, które mogą zainteresować początkującego użytkownika.

9. Poproś o dołączenie do Ciebie w innych mediach i podzielenie się Twoim newsletterem.

podziel się moim newsletterem

Pamiętaj, że email to nie wszystko – warto zachęcić Twoich subskrybentów, by śledzili Cię również w innych kanałach komunikacji. W ten sposób mogą się lepiej integrować z marką, a Tobie łatwiej będzie o zbudowanie relacji i sprzedaż Twoich produktów. W powyższym przykładzie linki do kanałów społecznościowych znajdują się w stopce. Warto czasem zachęcić Twoich użytkowników do polubienia Twojego fan page’a na Facebooku czy profilu na Instagramie bezpośrednio w treści maila.

Podobnie z pozyskiwaniem nowych subskrybentów. Czasami warto po prostu poprosić adresata wiadomości, by podzielił się nią ze swoimi znajomymi. To nic nie kosztuje, a umożliwi Ci zebranie nowych użytkowników na Twoją listę.

10. Użyj maila powitalnego, by otrzymać więcej informacji.

mail powitalny to więcej informacji dla wysyłającego

Każda firma chciałaby wiedzieć jak najwięcej o swoich klientach czy subskrybentach, by móc jeszcze lepiej dopasować do nich swoją ofertę. Email powitalny to dobry moment na zachęcenie ich do podzielenia się większą ilością informacji. Zwłaszcza gdy jest to mail, który adresat otrzymuje zaraz po rejestracji w serwisie. Żądanie wszystkich danych przed rejestracją może przyczynić się do spadku liczby osób, które takiej rejestracji dokonają.

Pamiętaj, że nawet najlepszy email powitalny, aby zadziałał, musi zostać wysłany niezwłocznie po zapisaniu się przez Twojego subskrybenta na Twoją listę i trafić do jego skrzynki odbiorczej. U nas, tworzenie profesjonalnych kampanii z wykorzystaniem newsletterów to nasz chleb powszedni.

Jeżeli chcesz budować trwałe relacje od pierwszego emaila, kliknij tutaj i zobacz, co jeszcze możemy dla Ciebie zrobić.

Zapisz

Zapisz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *