Kampania urodzinowa (e-mail, SMS) | Pomysł na skuteczny marketing #1

Kampanie urodzinowe Wiadomości urodzinowe

Działasz w segmencie B2B? Prowadzisz sklep internetowy? Chciałbyś zwiększyć sprzedaż każdego dnia? Z pomocą przyjdzie Ci nowa seria na blogu – “Pomysł na skuteczny marketing“. Poznasz tutaj najlepsze i najskuteczniejsze metody zdobywania nowych klientów lub zwiększenia wartości tych, których już masz.

W pierwszej części porozmawiamy o e-mail marketingu, a dokładniej o tym jak kampania urodzinowa może generować Tobie klientów, zamówienia i lojalność klientów.

Kampania Urodzinowa e-mail i SMS 

Zanim przejdziemy dalej kilka statystyk, które potwierdzają, że inwestycja w kampanie urodzinowe się opłaca (na podstawie badań MailUP):

  • o 481% większy współczynnik otwarć, niż typowego newslettera,
  • o 342% większa wartość zamówienia,
  • o 179% większy współczynnik współczynnika kliknięć do otwarć

Te same badania pokazują, że kampanie urodzinowe mogą realizować, różne cele biznesowe m.in.:

  • Zwiększanie zadowolenia i satysfakcji klienta – Rozpieszczanie użytkowników i wyróżnienie ich w tym szczególnym dniu wpływa na pozytywny odbiór marki,
  • Generowanie Leadów i konwersji w ecommerce – Dołączając wyjątkową ofertę, możesz łatwo go skłonić do nieplanowanych zakupów,
  • Angażowanie nieaktywnych klientów (Win-Back) – za pomocą nietypowych, spersonalizowanych i niestandardowych wiadomości. Nawet najmniej aktywni użytkownicy będą zadowoleni z otrzymania osobistego e-maila i zaintrygowani obietnicą prezentu.

Z kolei wg. badań SalesForce – tylko 5% jego użytkowników wysyła wiadomości tego typu do swojej bazy, a dzieląc wg branż największy uzyskany wynik to tylko 16%.

To jedna z tych dat w marketingowym kalendarzu, która nie jest mocno eksploatowana i można to wykorzystać na swoją korzyść.

Policzyłem ile w 2017 roku otrzymałem wiadomości urodzinowych, na jednym z kont, które posiadam od 14 roku życia i jestem tam zapisany do wielu newsletterów, kart lojalnościowych etc. – otrzymałem tylko 15 takich wiadomości, z czego tylko 8 zawierało wiadomości zachęcające mnie do skorzystania z rabatu np. Deichmann, który wysłał mi 20 zł rabatu na dowolny zakup od 50 zł… i mnie skusił 🙂Kampania urodzinowa od Deichmann | Kampanie urodzinowe przykłady.

O tym jak bardzo Kampania urodzinowa przyciąga klientów przekonało się też Tchibo, które zachęca w tym szczególnym dniu do odwiedzin swoich sklepo-kawiarni, kusząc darmowym ciastem i kawą, a ponieważ wie, że nikt nie lubi spędzać tego dnia w samotności – oferuje dla osoby towarzyszącej 50% na taki sam zestaw.

Podobnie jak Tchibo, maila urodzinowego wysyła też Starbucks, w którym znajduje się kod na odbiór średniej kawy lub muffina:

Kampania urodzinowa (e-mail, SMS) | Pomysł na skuteczny marketing #1 1

Jak i kiedy wysyłać wiadomości urodzinowe?

Opiszę tutaj regułę automatyzacji, którą stosuję u siebie i Naszych klientów dla których wykonujemy wdrożenia Marketing Automation.

Skuteczny atak

W systemie dzielimy klientów na min. dwa segmenty (na podstawie analizy ecommerce) lub lejków sprzedażowych. W dniu urodzin wysyłamy do nich kod rabatowy – kwotowy lub z darmową wysyłką, jeżeli segmentów jest więcej można ustalić dowolną konfigurację i ogranicza Nas tylko wyobraźnia. Ważne, aby wiadomość była spersonalizowana i dostosowana do odbiorcy.

Klienci, którzy mają wysoką wartość dla firmy otrzymują również SMS np. “Wszystkiego najlepszego w dniu urodzin, wysłaliśmy dla Ciebie prezent na Twój adres e-mail. Nie przegap – ważny tylko kilka dni.

Przy małej bazie kontaktów, możemy SMS ustawiać dla każdej wysyłki – nie będzie ich dużo, a znacznie zwiększają współczynnik otwarć i konwersji.

Jak zdobywać datę urodzin, aby móc realizować kampanie urodzinowe?

Tutaj najprostszą metodą jest dodanie pola do uzupełnienia na poziomie np. składania zamówienia lub zakładania konta, jako pole nieobowiązkowe, które z doświadczenia zostanie “z automatu” wypełnione.

Aktualnie, kiedy RODO mówi o ograniczeniach wiekowych, możesz stosować to pole jako weryfikację wieku (po odpowiednich modyfikacjach polityki prywatności i regulaminu).

W przypadku, jeżeli prowadzisz program lojalnościowy lub karty stałego klienta, możesz oznaczyć to pole jako wymagane do wzięcia udziału w tej promocji.

Czym realizować kampanie urodzinowe? Jaki system do wysyłki e-mail, a jaki do SMS?

Obecnie każdy z systemów, który obsługujemy i integrujemy obsługuję wysyłkę wiadomości urodzinowych na obu kanałach. Do wysyłek wiadomości SMS polecamy integrację z SMSAPI lub SERWERSMS.pl.

Wyślij do nas wiadomość podając kod URODZINOWE, a stworzymy dla Ciebie bezpłatną kampanię urodzinową w ramach wdrożenia Marketing Automation lub rozpoczęcia obsługi istniejącego konta w narzędziach Automatyzacji Marketingu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *