Newsletter jako narzędzie budowania lojalności

Newsletter jako narzędzie budowania lojalności 1

Lojalni klienci to jedno z najcenniejszych aktywów każdej firmy. Ponieważ pozyskanie nowego klienta może kosztować wielokrotność utrzymania tego obecnego, inwestycja w odpowiedni system budowania lojalności wśród klientów to konieczność. W erze marketingu cyfrowego jednym z najlepszych narzędzi, jakie możesz wykorzystać do tego celu, jest newsletter. Pozwala on, dzięki regularnej komunikacji, kreować pozytywny wizerunek Twojej firmy i zwiększać lojalność klientów.

Wszystkie techniki w jednym miejscu

Sposobów budowania lojalności jest wiele. Oczywiście, podstawą wszystkich działań powinien być dobry produkt i obsługa klienta. Nie zawsze jednak konsumenci będą w 100% zadowoleni. Co więcej, według statystyk ponad połowa z nich opuści Twój brand, nie składając nawet skargi. Nie daje Ci to żadnych szans na obronę Twojego stanowiska lub wynagrodzenie powstałej krzywdy. Wykorzystując newsletter, nie tylko zmniejszysz odsetek odchodzących bez słowa klientów, ale możesz również „zawrócić” część z tych, którzy zdecydowali się odejść. W jaki sposób?

Newsletter sam w sobie jest tylko kolejnym narzędziem komunikacji. Jego siła w budowaniu lojalności zależy przede wszystkim od tego, jakie elementy wdrożysz w swojej kampanii. Ponieważ newsletter umożliwia Ci stały kontakt z wybranymi klientami, masz możliwość przesyłania im:

Materiałów edukacyjnych klient, któremu powiesz, jak może czerpać jeszcze większe korzyści z Twoich produktów i usług, będzie dużo bardziej skłonny dokonać zakupów właśnie u Ciebie, ponieważ będzie postrzegać Cię jako eksperta.

Informacji o zniżkach i promocjach (w tym tych ekskluzywnych, tylko dla subskrybentów) przeciętny konsument woli kupić taniej. Jeszcze lepiej, jeżeli dodatkowo poczuje się wyjątkowy. Musisz jednak uważać na tych, którzy będą wykorzystywać Twój newsletter tylko i wyłącznie do czerpania korzyści ze zniżek.

Materiałów „lojalnościowych” Nawet wysyłając newsletter informujący o nowym blog poście, odpowiedni dobór słów pozwala utrzymać u Twoich klientów poczucie, że są częścią czegoś wyjątkowego. Oczywiście, możesz również stworzyć wiadomości tylko dla najaktywniejszej części Twojej bazy – subskrybentów, których postrzegasz nie tylko jako lojalnych klientów, ale także jako potencjalnych adwokatów marki.

Wiadomości do „zanikających” konsumentów dzięki analizie i segmentacji Twojej bazy, z łatwością znajdziesz tych, którzy powoli odsuwają się od Twojej marki. Wysyłając odpowiednio zaprojektowane maile, masz szansę przywrócić ich do grona konsumentów.

Podziękowanie za bycie Twoim klientemCzasami najważniejszą wiadomością, jaką możesz wysłać, by wpłynąć na lojalność Twojego klienta, jest proste podziękowanie za zaufanie Twojej marce. Każdy klient pragnie być doceniony – klientom o najdłuższym stażu warto dołączyć do podziękowania prezent w postaci bonu rabatowego czy specjalnego upominku (nawet w wersji cyfrowej).

Analiza Twojego klienta

Twoja baza może dostarczyć Ci wiele informacji o klientach. Mając zdefiniowanego „(lojalnego) klienta idealnego” i znając preferencje i zachowania Twoich subskrybentów, możesz skupić się na tych klientach, którzy znajdują się najbliżej ustalonej persony.

Wykorzystując odpowiednią segmentację bazy, jesteś w stanie poświęcić więcej czasu i środków na tych klientów, którzy wykazują największe zainteresowanie Twoimi produktami i Twoją marką. Jednocześnie, wiedząc, co nie sprawdza się w przypadku tych mniej zaangażowanych, możesz aktywnie testować swoją komunikację, by zatrzymać przynajmniej część z nich.

Ciekawym przykładem wykorzystania analizy w newsletterze jest odrzucanie wspomnianych wyżej „łowców zniżek” i skupienie się na tych klientach, którzy wykazują chęć zakupu kolejnego produktu czy usługi niezależnie od posiadanych zniżek. Taki cross-selling nie tylko zwiększa Twój przychód, ale istotnie wpływa na lojalność wobec marki. Statystycznie, z każdym kolejnym zakupem klienci będą mniej chętni przenieść się do innej firmy.

Marketing Automation w budowaniu lojalności

Mając wykonaną odpowiednią segmentację, nie można nie skupić się na możliwości, jakie w budowaniu lojalności daje marketing automation. Dzięki niemu masz możliwość wysyłania wiadomości do odpowiedniego klienta we właściwym czasie. W ten sposób, na bieżąco zaspokajasz jego potrzeby i zwiększasz jego zaangażowanie, a w rezultacie lojalność i oczywiście sprzedaż dodatkowych produktów. Klienci, którzy otrzymali email w odpowiednim czasie i dokonali zakupu, nie będą mieli powodu, by odejść do konkurencji.

Podobnie w przypadku „zamierających” klientów – widząc, którzy klienci od pewnego czasu tracą kontakt z Twoją marką, masz szansę wysłać im odpowiednio przygotowane wiadomości, mające na celu przywrócić ich chęć do kontaktu z Twoją marką. Zwłaszcza że nawet automatyczne wiadomości są postrzegane jako część dobrego „customer service” i aktywnie wpływają na decyzje podejmowane przez Twoich klientów.

Mobilni konsumenci

Pisząc o budowaniu lojalności z wykorzystaniem newslettera, nie można zapominać o rewolucji mobilnej, która znacząco wpłynęła na sposób korzystania przez Twoich subskrybentów z poczty email. Ponieważ coraz mniej osób spędza czas online na urządzeniach stacjonarnych, mobilny marketing staje się istotnym źródłem klientów w wielu firmach. Co jeszcze ważniejsze, sprawdzanie poczty jest jedną z najważniejszych czynności każdego posiadacza smartfona, co pozwala na pozostanie z Twoimi klientami w stałym kontakcie – nawet gdy są w podróży.

Stała komunikacja kluczem do sukcesu

Dzięki stałej komunikacji, zbieraniu danych oraz odpowiednim testom masz możliwość takiego tworzenia kampanii, by Twój klient sam chciał z Tobą pozostać. Personalizacja komunikacji, zarówno pod względem zwracania się bezpośrednio do klienta, jak i podsuwanie mu dokładnie takich wiadomości, jakich oczekuje to klucz do jego retencji. A jeżeli zadowoleni klienci chętnie zaczną dzielić się ze swoimi znajomymi Twoimi wiadomościami, nie tylko zatrzymasz obecnych, ale i pozyskasz zupełnie nowych klientów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *