Newsletter jako narzędzie budowy wizerunku

Newsletter jako narzędzie budowy wizerunku 1

Z pewnością zależy Ci na tym, by Twoi klienci postrzegali Twoją firmę w najlepszy możliwy sposób. Niestety, nie zawsze uda Ci się zrobić dobre pierwsze wrażenie. Na wizerunku Twojej firmy w oczach konsumentów może zaważyć dosłownie wszystko – przypadkowo zasłyszana opinia, negatywne doświadczenie czy też (najczęściej) brak wystarczającej wiedzy o wyznawanych przez Twoją firmę wartościach. A przecież dobry wizerunek to nie tylko łatwiejsza sprzedaż, ale również możliwość pobierania wyższych opłat za Twoje produkty i usługi oraz istotna przewaga konkurencyjna.

Niestety, ponieważ na wizerunek przedsiębiorstwa składa się wiele elementów, przybliżenie ich wszystkich przy pierwszym kontakcie z klientem jest z reguły niemożliwe. Dlatego też, do jego budowy warto wykorzystać narzędzia, które pozwalają na stopniową zmianę wyobrażenia potencjalnych klientów o Twojej firmie. Jednym z takich narzędzi, które doskonale sprawdza się w tworzeniu długoterminowych relacji, jest bez wątpienia newsletter.

Dlaczego Newsletter do budowy wizerunku?

Wysyłanie cyklicznych wiadomości do Twoich subskrybentów to doskonały sposób na przybliżenie im Twojej firmy. Stopniowe budowanie relacji nie tylko sprzyja zwiększeniu zaufania do Twojej marki, ale również pozwala na wykreowanie Twojego brandu jako eksperta w branży.

Dzieląc się swoją wiedzą, informacjami branżowymi i trafnymi komentarzami, oraz pomagając Twoim subskrybentom rozwiązać ich problemy, masz aktywny wpływ na to, jak postrzegają oni Twoją markę. Warto więc, by Twój newsletter stał na jak najwyższym poziomie.

Jak wykorzystać newsletter do budowy wizerunku?

O Twój wizerunek musisz zadbać już w momencie rejestracji subskrybenta na newsletter. Pamiętaj, że mówiąc o newsletterze, mamy na myśli tylko i wyłącznie legalnie pozyskane adresy e-mail. Jeżeli zbierasz je na swoim firmowym blogu lub poprzez specjalnie zaprojektowany landing page, umieść na nim swoje logo i inne elementy graficzne, kojarzone z marką. Ważne jest, aby od samego początku Twój subskrybent wiedział, gdzie i dlaczego się zapisuje.

Oprócz odpowiednich formularzy przygotuj wartościowy lead magnet — np. e-booka, e-kurs lub zniżkę na zakupy. Istotne jest, aby był on dopasowany do Twojego brandu i oferowanego produktu bądź usługi. Podobnie z samymi e-mailami — layout i elementy graficzne (w tym logo) są niezwykle istotne, ponieważ pozwalają skojarzyć otrzymaną wiadomość z Twoją firmą.

Pisząc swoje wiadomości, pamiętaj, aby zachować spójność komunikacji. Twoja treść, wykorzystywany język, layout i grafiki, a nawet tytuły maili powinny składać się w jedną, spójną całość. W ten sposób Twoja komunikacja zostanie zapamiętana, a Twoje e-maile będą lepiej kojarzone z Twoją firmą. Spójność i ciągłość komunikacji to klucz do budowy wizerunku – i właśnie te dwie cechy stoją za skutecznością kampanii newsletterowych.

Traktuj każdego subskrybenta indywidualnie

Możesz również pokusić się o personalizację komunikacji – użycie imienia czyni Twoją relację bardziej bezpośrednią. Warto jednak przetestować dwie wersje przekazu – to, czy subskrybenci dobrze zareagują na użycie przez Ciebie ich imienia (zebranego w formularzu lub przy rejestracji w sklepie, jeżeli posiadasz sklep internetowy), będzie zależało od tego, jak bardzo formalna jest Twoja komunikacja i kim jest Twój potencjalny klient.

Oczywiście personalizacja to nie tylko bezpośrednie zwroty. To również wykorzystanie istotnej przewagi, jaką daje Ci newsletter nad innymi narzędziami w tworzeniu wizerunku — analizy Twojej bazy danych. Zbierając dane o zachowaniu i preferencjach subskrybentów, masz możliwość indywidualnego dopasowywania wiadomości do aktualnych oczekiwań subskrybentów.

Dodając do tego marketing automation, możesz wysyłać maile zawsze wtedy, gdy istnieje największa szansa na ich otwarcie lub gdy Twój lead tego oczekuje. W ten sposób budujesz wizerunek firmy aktywnej, dbającej o swoich klientów i subskrybentów.

Twój przekaz powinien skupiać się na odbiorcy

Mimo że w tytule artykułu skupiamy się na Twojej firmie (i jej wizerunku), w komunikacji nie powinieneś zbyt wiele opowiadać o sobie. By osiągnąć najwyższą skuteczność, lepiej jest przeplatać maile zawierające korzystne oferty z tymi, które mogą pomóc Twoim subskrybentom znaleźć rozwiązanie pewnych problemów – np. wybrać najlepszy produkt lub wykorzystać posiadane produkty w najlepszy możliwy sposób.

To właśnie ta „pomocna dłoń”, wyciągnięta do Twoich czytelników, pozwala Ci na stopniowe przybliżanie Twojej firmy i pokazanie, że interesuje Cię coś więcej niż sprzedaż.

Ludzie uwielbiają kupować, ale nie cierpią, gdy im się sprzedaje.

Jeżeli pokażesz, że naprawdę zależy Ci na tym, by szczerze im pomóc, z pewnością ocieplisz wizerunek swojej firmy. A stąd już prosta droga, by z obojętnego przedsiębiorstwa stać się respektowanym i poważanym partnerem.

Newsletter to idealne narzędzie do budowania Twojego wizerunku

W kwestii budowania wizerunku krótkie, pomocne wiadomości wysyłane regularnie często działają dużo lepiej niż nawet najdroższe kampanie reklamowe. Czasami kilka zdań na interesujący temat wraz z linkiem do Twojego bloga wystarczy, by subskrybenci mogli bliżej poznać Twoją firmę.  A jeżeli w wiadomości znajdą wysokiej jakości treść i mocne call to action, szansa, że sięgną do swoich portfeli, istotnie wzrasta. Podobnie jak sprzedaż i szacunek do Twojej marki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *