Newsletter jako narzędzie Employer Brand Buildingu

Newsletter jako narzędzie Employer Brand Buildingu 1

Dzisiejszy rynek pracy w coraz mniejszym stopniu należy do pracodawcy. Pracownicy, zwłaszcza Ci wykwalifikowani, doskonale orientują się w niedoborach kadr i stają się coraz bardziej wymagający. Przyciągnięcie i zatrzymanie ich w firmie to kosztowny proces. Pomóc w tym może z pewnością zbudowanie silnej marki – praca w szanowanej firmie, dbającej o swoich pracowników, to bardzo istotna wartość dla potencjalnych pracowników. Istnieje wiele narzędzi, które można wykorzystać do komunikacji wartości Twojej firmy z potencjalnymi pracownikami. Jednym z najbardziej skutecznych jest niewątpliwie profesjonalny newsletter, pozwalający stopniowo przekazywać najważniejsze wartości Twojego brandu.

Dlaczego newsletter w Employer Brand Brandingu?

Tworząc typowe treści reklamowe kierowane na rynek pracy (np. oferty zatrudnienia), nie jest łatwo przyciągnąć najbardziej wymagających kandydatów. Osoby poszukujące pracy, zwłaszcza te wykwalifikowane, nie mają za wiele czasu i okazji na poznanie Twojej firmy i jej wartości, a kontakt i pamięć o Twojej firmie często kończą się w momencie wysłania CV. Zapisując potencjalnych pracowników na newsletter, możesz przekazywać im zaplanowane treści, jednocześnie angażując w dialog i budując długotrwałą relację.

Newsletter pozwala na stopniowe przybliżanie kandydatom kluczowych wartości w Twojej firmie oraz tych korzyści z pracy dla Ciebie, które najbardziej cenią sobie ci obecnie zatrudnieni.  Ponieważ to Ty wybierasz, co znajdzie się w newsletterze, możesz prezentować kandydatom najważniejsze Twoim zdaniem aspekty pracy w Twojej firmie, podpierając je historiami obecnych pracowników. Oczywiście, tego rodzaju komunikację teoretycznie mógłbyś prowadzić również z użyciem innych kanałów. Żaden inny nie oferuje jednak takiego stopnia kontroli komunikacji jak newsletter.

Wygodnie zarządzaj bazą potencjalnych kandydatów

Posiadając newsletter i bazę adresów email kandydatów (pozyskanych w sposób legalny), masz stuprocentową kontrolę nad komunikacją – to Ty decydujesz co, kiedy i komu wysłać. W zależności od tego, jak pozyskujesz dane (formularz na stronie, złożone CV, kampania reklamowa i specjalny landing page), posiadasz więcej danych o kandydatach niż tylko adres, co umożliwia personalizację komunikacji i dokonanie segmentacji.

Dzieląc pracowników w zależności od poszukiwanego stanowiska, posiadanego doświadczenia, stażu pracy czy innych danych, swobodnie dopasowujesz treść komunikacji do oczekiwań danego kandydata, zwiększając efektywność Twojej kampanii. Wykorzystując segmentację, podkreślasz w komunikacji dokładnie te elementy Twojej firmy, które dla danej grupy kandydatów są najważniejsze. Możesz nawet stworzyć osobną kampanię, przeznaczoną dla najzdolniejszych, dopiero wchodzących na rynek pracy. A biorąc pod uwagę niski koszt startowy (emaile możesz pozyskiwać w trakcie targów pracy, czy poprzez formularze na stronie), zwrot z inwestycji może być bardzo wysoki.

Marketing Automation – wyższa skuteczność niższym kosztem

Zdarza się, że kandydaci zapominają o złożonych aplikacjach. Innym razem, pozostawiają nieuzupełniony profil lub wręcz przeciwnie – wypełniają wszystkie dane, ale nie otrzymują od firmy żadnego potwierdzenia o ich otrzymaniu i dalszych etapach rekrutacji. Przy dziesiątkach czy setkach maili spływających niekiedy na każde ogłoszenie, ręczne potwierdzanie każdej wiadomości to zbyt duży wydatek czasowy.

Korzystając z Marketing Automation, możesz przygotować odpowiednie wiadomości w zależności od zachowania kandydatów. Pozwala to wysłać im odpowiednią treść o właściwej porze, zachęcając ich do podzielenia się z Tobą najważniejszymi informacjami wtedy, kiedy są jeszcze zainteresowani ofertą. Dzięki temu postrzegają oni Twoją firmę jako otwartą na nowych pracowników.

Mierzenie efektywności – planuj i osiągaj cele

Newsletter pozwala Ci bardzo dokładnie mierzyć efektywność Twoich kampanii. Stosując odpowiednią segmentację i odpowiednio dobrane cele, jesteś w stanie dokładnie śledzić skuteczność poszczególnych emaili. Co więcej, dzięki możliwości prowadzenia testów i mierzenia efektów, możesz udoskonalać swoją komunikację, by odkryć, jaki rodzaj komunikacji sprawdza się najlepiej i z miesiąca na miesiąc osiągać coraz lepsze efekty. Budowanie wizerunku na rynku pracy to długotrwały proces – wykorzystując newsletter, stopniowo przybliżasz Twoją firmę potencjalnym pracownikom i zwiększasz swoje szanse na pozyskanie tych najlepszych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *