Personalizacja przekazu i treści – dobre praktyki

Personalizacja przekazu i treści - dobre praktyki 1

Czy jak zwracasz się do kogoś po imieniu to już personalizujesz przekaz? Tak, zdecydowanie lepiej napisać “Dzień Dobry Agnieszko” niż “Witaj konsumencie!”

Ale takie działania to dopiero czubek góry lodowej jaką są możliwości personalizacji przekazu. Poza „sztuczką” z imieniem – mamy cały arsenał personalizacji behawioralnej i demograficznej.

Personalizacja personalizacji nierówna.

O personalizacji demograficznej mówimy, kiedy do kobiet wysyłamy różowe a do panów niebieskie maile. Osoby z Wrocławia zapraszamy bezpośrednio do salonu we Wrocławiu, a z Poznania do Poznania itp..Do dyspozycji mamy dane: wiek, płeć, miejsce zamieszkania, status zamożności i rodzinny, itp.

Jeszcze ciekawsze efekty i możliwości daje jednak personalizacja behawioralna, przeprowadzana na podstawie danych o faktycznych zachowaniach naszych klientów w sieci. Wiedza jakie produkty, sekcje na naszej stronie oglądał może okazać się dla nas bezcenna.

Dzięki zdobytej wiedzy możemy później dodać element dynamicznie generowany w mailu z uwzględnieniem kategorii jakie interesowały klienta sklepu internetowego. Klienta biznesowego na przykład możemy na podstawie jego zachowań dodać do cyklu wiadomości o tematyce, która go interesuje lub wywołać wiadomość z zaproszeniem na konkretne szkolenia/webinary.

Jak widać  Może dostarczyć sporo ciekawych możliwości – warto więc się do niej dobrze przygotować. Warto mieć też gotowe strategie i scenariusze marketing automation, które – dzięki personalizacji – będą wspierać nasze cele jeszcze skuteczniej.

Personalizacja strony lub sklepu internetowego

Jako przykład firmy, a właściwie sklepu idealnym przykładem będzie Amazon. Zarówno strona internetowa jak i pozostałe miejsca “styku z klientem” są maksymalnie spersonalizowane.

Wchodząc na główną stronę każdy klient widzi co innego, dopasowanego do jego wcześniejszych zakupów, wyszukiwań i intencji zakupowych, które Amazon z użyciem Automatyzacji Marketingu potrafi doskonale odkryć.

Polskim przykładem może być Cinema-City, które po wyborze na karcie “Repertuar” Twojego kina za każdym razem, jak kolejny raz wejdziesz na stronę, przekieruje Ciebie automatycznie na repertuar właśnie tego kina co jest wygodne i optymalizuje ścieżkę, jaką klient ma do przejścia od odwiedzin do zakupu biletu.

Personalizacja wiadomości e-mail 

Kilka przykładów podałem już wcześniej (kolor wiadomości email, adres w stopce), ale podam jeszcze kilka zarówno dla sklepów internetowych (B2C) jak i firm B2B:

  • [B2B] – Wysyłanie tylko wiadomości z zakresu interesującego klienta. Mając np. firmę sprzedającą ogrodzenia inny komunikat skierujesz do sklepów stacjonarnych, inny do instalatorów, a jeszcze inny dla potencjalnych klientów,
  • [B2C] – Wysłanie wiadomości po wizycie z produktami, które oglądał. Pozwala to na “przypomnienie” mu, że oglądał u nas produkty i był zainteresowany zakupem, ale z jakiegoś powodu tego nie zrobił. Z doświadczenia wiem, że powody nie złożenia zamówienia są różne od awarii prądu, po nagłą sytuacje w rodzinie. Dodaj do wiadomości kod rabatowy np. 5% i zobacz jak łatwo możesz odzyskać tych klientów automatycznie, bez Twojego udziału.
  • [B2C] – W sklepach internetowych można wykorzystać znajomość adresu użytkownika do zwiększania sprzedaży. Jednym z przykładów będzie użycie miasta np. “Nasiona do miasta Bydgoszcz wysyłamy za darmo!”. Jakkolwiek to nie zabrzmi to sprawdzony sposób na zwiększenie sprzedaży na danym rejonie, ale też w ogólnych wysyłkach.
  • [B2B/B2C] – Wyróżnienie klientów, którzy są np. z Tobą od lat lub zostawiają dużo pieniędzy – to sposób na jeszcze mocniejsze powiązanie ich z Twoją marką. Dzięki dynamicznej treści w łatwy sposób możesz zmienić fragment lub całą zawartość wiadomości mailowej, tak aby pewne rzeczy pojawiały się tylko dla tej wąskiej grupy osób i sprawi, że będą czuć się wyróżnieni. Oczywiście możesz do istniejącej wiadomości dodać całą sekcję tylko dla nich – w zasadzie ogranicza Ciebie tylko wyobraźnia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *