Segmentacja, tagowanie, scoring: korzyści z porządku w bazie i większej wiedzy o adresatach

Segmentacja, tagowanie, scoring: korzyści z porządku w bazie i większej wiedzy o adresatach 1

Jedną z mocnych stron email marketingu jest jego skalowalność. Im więcej adresów w bazie, tym większa liczba wysłanych i otworzonych maili, a wraz z nimi kliknięć i wejść na Twoją stronę. Niestety, wielu przedsiębiorców zapomina, że za każdym adresem w bazie stoi inny człowiek. A każdy z nich ma odmienne cele, oczekiwania i pragnienia. Dlatego też musisz traktować każdego ze swoich subskrybentów w sposób możliwie zindywidualizowany.

Jeżeli Twoim jedynym działaniem email marketingowym jest rozbudowa bazy i wysyłanie ujednoliconych treści do całej bazy, z każdym wysłanym newsletterem oddalasz się od swoich odbiorców. Na szczęście, istnieją narzędzia, które pozwolą Ci bliżej poznać adresatów Twoich wiadomości.

Sprzątanie bazy – najlepsze narzędzia

Segmentacja, tagowanie i lead scoring to trzy narzędzia, które, wykorzystane razem, otwierają przed Tobą prawdziwe możliwości email marketingu. Samo pozyskiwanie coraz to nowych adresów nie wystarczy do osiągnięcia sukcesu. Aby czerpać największe korzyści, istotne jest utrzymanie porządku w bazie.

Pierwsze z narzędzi, segmentacja, pozwala Ci podzielić Twoich subskrybentów na podstawie posiadanych o nich informacji demograficznych, takich jak wiek, płeć, zarobki czy lokalizacja oraz behawioralnych, takich jak ostatnio otwarte maile i dokonane u Ciebie zakupy. Możliwości są setki – a wszystko zależy tylko od tego, jakie dane pozyskasz od Twoich subskrybentów. I chociaż część danych (zwłaszcza te demograficzne), Twoi odbiorcy sami będą musieli Ci przekazać bezpośrednio (podczas zakupów lub poprzez wypełnienie odpowiednich formularzy), to porządkowanie na podstawie danych behawioralnych może mieć największy wpływ na efekty Twojej kampanii. A pomocne w nim będą dwa następne narzędzia.

Tagowanie w email marketingu to proces oznaczania linków w emailach (pojedynczo lub na przekroju całych kampanii), które następnie zostaną przypisane do aktywnych subskrybentów (czyli takich, którzy dany link kliknęli). Umożliwia to szybkie wydzielenie do odpowiednich grup tych subskrybentów, których zainteresowały dane linki. Co ważne, jeden tag możesz przypisać do wielu linków (i odwrotnie) co przydaje się zwłaszcza wtedy, gdy np. wysyłasz różne linki do produktów z tej samej kategorii.

Zbierając informację i porządkując Twoją listę, nie zapominaj o kolejnym świetnym narzędziu – lead scoringu. To kolejny krok w utrzymaniu porządku Twojej bazy. Z pomocą scoringu, możesz „punktować” swoich subskrybentów w zależności od tego, jak oceniasz prawdopodobieństwo dokonania przez nich zakupu (poszukiwanie „klienta idealnego”). Przypisywane wartości punktowe zależą od podjętych działań jak i danych demograficznych.

Za każdym razem, gdy subskrybent przekroczy odpowiednią liczbę punktów, trafia do odpowiedniej grupy i otrzymuje emaile najbardziej pasujące do jego obecnej oceny (np. przygotowujące go do zakupu, oferujące mu wybrany produkt lub usługę). W połączeniu z marketing automation, pozwala to na wysoką automatyzację komunikacji przy jednoczesnym zachowaniu porządku w bazie. A to nie jedyna korzyść, wynikająca z połączenia tych trzech narzędzi w celu zebrania jak największej ilości danych o Twoich subskrybentach.

Korzyści z posiadania uporządkowanej bazy

Uporządkowana baza i posegmentowani odbiorcy umożliwiają wyjście naprzeciw potrzebom Twoich subskrybentów. Wiedząc, kiedy są gotowi do dokonania zakupu, a kiedy potrzebują jeszcze dodatkowych informacji, możesz wysoce zoptymalizować konwersję i znacząco zwiększyć zyski z każdej wysyłki. Oprócz tego, wykorzystanie powyższych narzędzi w celu uporządkowania bazy umożliwia:

Stopniowanie komunikacji – subskrybenci będą mogli odkrywać Twoją markę wedle uznania – jeżeli wykonają określony ruch wcześniej niż inni, szybciej zostaną włączeni do bezpośredniego procesu sprzedażowego.

Wyższą retencję – uporządkowany adres email to zadbana relacja. Dzięki segmentacji i posiadanym danym wysyłasz dokładnie takie emaile, jakich Twoi adresaci oczekują, co pozytywnie wpływa na ich zaangażowanie i pozostanie w Twojej bazie.

Wysoką dostarczalność – nie tylko Twoi subskrybenci lubią porządek. Serwisy pocztowe analizują wskaźniki takie jak otwarcia czy kliknięcia w mailach i na ich podstawie wydają wyrok – skrzynka odbiorcza lub folder spam.

Wyższy zysk – zadbana lista to lepsza komunikacja i większa sprzedaż.

Dane i wiedza o Twoich obecnych i potencjalnych klientach to klucz do sukcesu w każdym przedsięwzięciu marketingowym. Nie bez powodu firmy wydają miliony na pozyskiwanie jak największych ilości informacji o swoich klientach. Dbanie o porządek w bazie, dobra segmentacja i odrobina automatyzacji umożliwiają Ci zebranie dużych ilości danych niskim kosztem. Najważniejsze, to wykorzystać je zgodnie z oczekiwaniami końcowego odbiorcy – adresata Twojego newslettera.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *